Lila 120 mm mariskooli

Iittalahan on ilmoittanut pienten mariskoolien värit omassa listauksessa (Pienet mariskoolit) .

Lilan lisäksi on tehty ainakin Ruusuoliivi ja Turkoosi 120 mm.

Ruusuoliivi (Ruusuoliivi 120 mm)

Nyt on löytynyt Lila. Keräilijät käyttävät nimeä myös tumma lila.

Tässä nyt löydetyssa mariskoolissa lukee Marimekko ja on muottinumero pohjassa, joten on varmasti aito mariskooli.

Aikaisemmin olen yhdessä kuvassa nähnyt tämän Lilan värin, mutta kuva oli sen verran ”huono” ja koska virallisella listalla ei ole ollut tätä väriä, ei varmasti monellekaan tullut mieleen, että on kuvassa oleva Lila voisi olla aito.

On olemassa niin lähelle aitoa mariskoolia muistuttavia, ei aitoja mariskooleja.

Minä en tätä herkkua ole löytänyt, mutta kun näin tämän kuvan toisella keräilijällä oli taas tehtävä vieno ja kaino pyyntö, että saisin tähän kuvaan käyttöluvan.

Iso kiitos sinulle.

On ilo saada laittaa kuvaa kyseisestä herkusta.

Lilat mariskoolit Pieni Lila mariskooli
Lila 120 mm ja 155 mm mariskooli Lila 120 mm mariskooli

Huijarit liikenteessä

Nyt on saanut taas viimeaikona lukea todella paljon huijauksista.

Olen löytänyt videon Youtubesta, jossa on huijattu huijaria. Eli siis tehty tahalteen ostoilmoitus, jossa ostetaan todella haluttua tuotetta. Siinä sitten käydään erilaisia keskusteluja ja viestejä.

Yksi todella hauska kohta on se, kun tämä ”ostaja” ei voi maksaa rahoja tälle huijarille, kun on kaikenlaisia teknisiä ongelmia.

Huijari siis se, joka yrittää myydä olematonta puhelinta epäilee jo, ettei ostajalla ole rahaa. No ostaja laittaa kuvakaappauksen omasta tilistä ja siinä komeilee mukava summa.

Lopuksi ostaja laittaa pankkikuitin, jossa hän on muka maksanut puhelimen. Eli näyttää kuinka helppo on tehdä aidon näköisiä kuitteja. Vaikka saisit kuitin ja et ollenkaan tunne ostajaa niin älä luota kuittiin.

Tässä videossa oli siinä pankkikuitissa hauska kohta, arkistointitunnuksessa luki mene töihin.

Tässä on ihan alkuperäinen video. Kiitos tekijälle ☺

Huijataan huijareita

Jatketaan teemalla…

Hiljattain tapahtui iso huijaussarja facebookin puolella.

Kuvat oli myytävänä olevista tuotteesta. Päivämäärällä ja nimellä varustetulla lapulla, joten ei tullut mieleen, että kyseisiä tuotteita ei olisi olemassa tai ei myytäisi aidosti.

Tässä huijauksessa olikin sellainen piirre, että tuotteet myytiin moneen kertaan ja ehkä monella hinnalla.

Kun asiaa luetiin tai siis jotkut selvitti asioita kävi ilmi, että tämä oli todella järjestelmällinen ja hyvin huolella toteutettu huijaus.

Yksi nettipoliisi laittoikin keskusteluun mielestäni todella hyvin.

Näitä on vaikea estää, mutta joskus tälläinen iso sarjahuijaus onnistuu siten, että myydään lyhyessä ajassa usealle henkilölle tuote, jota ei ole. Saavutettu hyöty voi olla jopa useita tuhansia euroja ja uhreaja useita kymmeniä. Jos joudut tälläisen huijauksen kohteeksi tee rikosilmotus.

Tälläisen huijauksen pystyy tekemään nopeasti ja jopa 2 viikossa pystyy saamaan huomattavan summan omalle tilille.

Lisää vielä . . . .

Minua huijanut pariskunnan toinen osapuoli on saanut tuomion syksyllä 2017.

Nyt hiljattain hänen facebook profiili muuttui siten, että toisen nimi otettiin pois sieltä.

Tämä vaikeuttaa tietenkin nyt erilaisten facebook kirpputoriryhmien ylläpitäjien tunnistamista, koska moni etsii pariskuntaa. Joten tarkkana saa olla, kun ostaa torista, huutonetistä tai fabookista.

Parannusta ei siis ole tapahtunut ja on jatkanut toimintaansa todella kauan yli 5 vuotta, nytkin on taas menossa rahojen keräysvaihe. Eli toivon todellakin, ettei hänelle tulisi uusia uhreja. Mutta pahaa pelkään, että tulee, sillä hänen toimintakenttä on facebook, tori ja huutonetti. Myydään olematonta tavaraa ja vastataan erilaisiin ostoilmoituksiin.

Minä en ole vielä koskaan törmänyt paranuksen tehneeseen huijariin.

Oma henkilökohtainen mielipide on, että jokainen huijaus täytyisi ilmoittaa viranomaiselle.

Tiedostan, että usein tuomiot ovat todella pienet ja sakoilla selvitään. On toki joillekin sarjahuijareille tullut jopa tuomioita, jossa joutuvat valtion hellään huomaan.

Lisäys 7.2.2018

Mtv3 kananvalta tulee Rikospaikka niminen ohjelma. Siinä oli Tori.fi sivuston toimitusjohtaja haastateltavana.

Siinä käytiin läpi, miten tunnistaa huijauksen tai ainakin voisi alkaa hälytyskellojen soimaan. Yksi näistä seikoista on selvä, myyjällä on kiire saada kaupat syntymään. On esim. tuotteen tai palvelun muitakin ostajia.

Tori pyrkii estämään varastetun tavaran myymisen, estämään huijarisi tiedettyjen henkilöiden palvelun käytön. Jos huijaus on onnistunut auttaa Tori.fi viranomaisia selvittämään rikos, mutta tässä tulee se seikka, että jokaisen huijauksen uhrin täytyy tehdä rikosilmoitus. Sitä ei tee puolestasi kukaan.

Lisäksi kun kysyttiin, onko tunnistautuminen pankkitunnuksilla tulossa Tori.fi sivustolle. Ei toimitusjohtaja luvanut tätä, mutta jotain muutoksia olisi luvassa.

Tämä lause sai minut itsekseni hiukan naurahtamaan. Nimittäin selkeästi aurinkoisena ja hyvän sään päivänä huijauksia ilmoitetaan vähemmän.

Eli huijarillakin on kesäloma.

Tuikkujen EAN-koodit

Kun huomasin, että Japanin erikoiserän tuotteilla on eri EAN-koodi päätin selvittää eri tuikkujen EAN-koodit

Ainoastaan Alfan vihreän tuikun koodia en saanut selville.

Lisäksi tein mielenkiintoisen havainnon, että Suomen juhlavuoden tuikulla on eri EAN-koodi, kuin aikaisemmin tuotannossa olleella Ultramariininsinisellä.

Suomessa tehtyjen tuikkujen EAN-koodit ovat seuraavat:

Väri EAN-koodi
Alfan vihreä 641192xxxxxxx
Ametisti 6411920012877
Granaatinpunainen 6411920047237
Harmaa 6411920039676
Hiekka 6411920051234
Joulunvihreä 6411920012914
Karpalo 6411923650854
Kartion vihreä 6411920027550
Keltainen 6411920012860
Kirkas 6411920012716
Koboltinsininen 1988 – 1995 6411920012938
Laventeli 6411920061561
Lila 6411920036866
Lime 6411920043420
Lohenpunainen 6411920061271
Matta Kirkas 6411920012853
Matta kirkas (millennium) 6411920037498
Matta kirkas 2000 6411920036385
Merensininen 6411920041648
Metsänvihreä 6411920061288
Mondonvihreä 6411920012921
Mustikansininen 6411920043451
Oliivi 6411920052125
Omenanvihreä 6411920054297
Pinkki 6411920043437
Pomeranssi 6411920043444
Punainen 6411920012877
Purppura 6411920054310
Rion ruskea 6411920058837
Ruskea 6411920041624
Ruusuoliivi 6411920039263
Sade 6411920062476
Sammaleenvihreä 6411920049750
Sininen/Koboltinsininen 1988- 2006, 2010 – 2011 6411920012730
Siniturkoosi 6411920053016
Sitruunankeltainen 6411920016547
Smaragdi 6411923656047
Taivaansininen 6411920017858
Turkoosi 6411920046292
Ultramariininsininen 6411920051258
Ultramariininsininen (Suomi 100) 6411923657280
Vaalea lila 6411920045257
Vaalea Pinkki (Pale pink) 6411920061554
Vaaleanpunainen (sweet pink) 6411920049774
Vaaleansininen 6411920027574
Vaaleanvihreä 6411920027550
Vedensininen 6411920043413
Vedenvihreä 6411920056048

Pienten kivituikkujen värit kuvina

Miten erotan Japanin erikoiserän ja Suomen jo poistuneet kivi tuikut?

Erottaminen pelkästään väriä tai muuta tietoa vastaan on erittäin vaikeaa.

Suomessa Ametisti, Oliivi, Purppura ja Ruskea olivat jo tuotannosta poistuneita värejä, kun ne tehtiin Japaniin erikoiseränä.

Vertailun vuoksi kuvasin Purppuran ja Ruskean kivi tuikun. Kuvissa oikealla on Japanin erikoiserä tuikku.

Japanin purppura oikealla Japanin ruskea oikealla
Purppurat, Japanin on oikealla Ruskeat, Japanin on oikealla

Nyt tulee kysymys, kuinka tunnistan nämä Japanin erikoiserä tuikut?

Ainostaan tuotteen EAN-koodista voit eroittaa nämä tuikut varmaksi.

Japaniin tehtyjen tuikkujen EAN-koodi on eri, kuin Suomeen tehtyjen tuikkujen EAN-koodi.

EAN-koodit ovat seuraavat:

Nimi Japanin EAN-koodi Suomen EAN-koodi
Ametisti 6411923656504 6411920012877
Oliivi 6411923659888 6411920052125
Purppura 6411923659871 6411920054310
Ruskea 6411923659864 6411920041624

Japaniin tehdyn erikoiserän palautus suomeen

Iittala tekee tuotteista erikoiseriä. Osa näistä jää kotimaahan, mutta tehdään myös vain ulkomaille tarkoitettuja erikoiseriä.

Japaniin tehtiin vuoden 2015 syksyllä erikoiserä kivi kynttilälyhtyjä väreissä Ametisti, Oliivi, Purppura ja Ruskea. Ametisti oli yksinoikeudella vain Japaniin.

Japanin seikkailu Ametistin osalta onkin kerrottu tässä blogissa (http://kruununjalokivet.com/?p=1049).

Nyt vuoden 2017 lopussa tästä erikoiserästä osa on tullut palautuksena takaisin suomeen.

Palautetut väri ovat Purppura ja Ruskea.

Väreinä nämä eivät juurikaan erotu tuotannossa olleista, eli pieniä sävyeroja löytyy samon tuikun pohjan paksuus voi vaihdella.

Näitä palautettuja tuikkuja on saanut tai vielä saattaa saada pääkaupunkiseudun Iittalan Outlet myymälästä 38.50 euroon hintaan.

Minä en asu pääkaupunkiseudulla. Ongelmaksi tuli se, kuinka saisin itselleni tästä erikoiserästä olevat suomeen palauttettujen tuikkujen värit itselleni. Onnistuin järjestämään asian.

Joten taas tulee iso kiitos toiselle keräilijälle, joka teki minulle palveluksen. Haki kyseiset tuikut tuolta outlet liikkeestä ja lähetti ne minulle postin kautta.

Oliivia en ole saanut käsiini, mutta jos joskus kohtuu hinnalla on mahdollisuus saada, kyllä minä sen huolin kokoelmiini.

Jostain luin, että Iittalan eri outlet ja store liikkeiden välillä voi tilata tuotteen, esim. Lomminan outlet lähettää tuotteen Tampereelle Pirkkalaan. Tietenkin tämä maksaa. Itse en ole kokeillut tätä palvelua.

Tämä juttu on julkaistu tietoisesti hiukan myöhässä, että kaikki halukkaat ovat saaneet tämä tuikut jotenkin outlet myymälästä.

Ilta-Sanomien markkinointia Aalto maljakoiden nimeen

Ilta-Sanomat ja Huuto.net ovat saman mediatalon omistamia.

Lehdessä on juttu, kuinka Aalto maljakko on myyty yli 700 euron hintaan (https://www.is.fi/asuminen/art-2000005510379.html).

Suora lainaus lehden jutusta ”Esimerkiksi huuto.netissä rubiininpunainen Aalto-maljakko erikoiserästä vuodelta 1998 on kaupattu yli 700 euron hintaan.”

Suljettuja kohteita pystyy katsomaan tietyn aikaa Huuto.net palvelusta. Samalla näkee, mihin hintaan kyseinen esine on myyty tai onko kyseinen esine edes myyty.

Kun katsotaan myyjän antamaa palautetta ostajalle, voidaan todeta ettei kyseistä maljakkoa ei ole sittenkään myyty. Myyjä on antanut ostajalle negatiivisen palautteen.

Negatiivisesta palautteesta voi päätellä sen, että ostaja olisi halunut ostaa kyseisen maljakon osamaksulla.

Ilta-Sanomien jutussa mainittu maljakko on todellakin singeerattu Alvar Aalto, Ittala numero/1998 ja silloin on tehty erikoiserä Rubiininpunaista maljakkoa.

Yleensä erikoiserät ovat numeroituja sarjoja.

Sama maljakko on tällä hetkellä myynnissä huuto.netissä kiinteään hintaan ja sitä myydään kalliimmalla hinnanlla, mitä Ilta-Sanomien jutussa mainitaan hinnaksi.

Kannattaa siis katsoa aina suljettuja kohteita, joskus sieltä löytyy mielenkiintoisia asioita.

Lehtijutussa mainittu maljakko on helppo tunnistaa huuto.netissä suljetuista ja myytävistä kohteista.

Tällä hetkellä huuto.netistä löytyy toinenkin maljakko, joka on myyty Rubiininpunaisena maljakkona. Tämä on maljakko on myyty kallimmalla, kun Ilta-Sanomien jutussa mainittu maljakko. Tässä maljakossa on singeeraus erilainen, singeeraus on Alvar Aalto – 1989.

Blogiini olen käynty kuvaamassa Iittalan Desing museossa Rubiininpunaisen maljakon (http://kruununjalokivet.com/?p=1861). Museon maljakossa on kolmiotarra ja se on ollut käytössä 1958 – 1974 välisenä aikana.

Punaisia Aalto maljakoita on myyty nimillä Rubiininpunainen, punainen, tulipunainen, tulenpunainen ja nykyään myydään nimellä Karpalo.

Tulenpunainen ja Tulipunainen on ollut 2000 -luvulla ja siinä on nykyään käytössä oleva I tarra. Singeerauksena on Alvar Aalto Iittala tai pelkästään Iittala. Singeeraus on tehty hapottamalla.

Alvar Aalto Iittala Iittala
Alvar Aalto Iittala Iittala

Tulen- ja Tulipunaisen englanninkieliset nimet ovat samat, suomennus on vaan erilainen eri aikakautena. Ensimmäiset Tulenpunaiset maljakot ovat käsittääkseni tulipunaisen nimiseksi suomennettu.

Tulipunainen Finlandia maljakko 251 mm on ollut vuonna 2006 Aalto maljakon 70 -vuotisjuhlamaljakon värinä.

Värien eroittaminen on siis tehty todella haasteelliseksi, joten aiheeseen tutustuminen on todellakin paikallaan, jos ja kun haluaa ostaa maljakon, joka on keräilykohde.

Näin pääsimme jouluu . . .

Monessa kodissa jouluna on erilaisia koristeita ja kukkasia yms. juttuja.

Kävin sitten tässä syksyllä puolisoni sukulaisen saattamassa viimeiselle matkalle.

Nyt sitten oli käyty hänen tavaroita läpi ja otettu ne ”arvoikkaammat” muistot ja esineet, jaettu sukulaisten kesken.

Siellä oli ollut Aalto maljakko, vanha koboltinsininen oikein vaakatarralla.

Kyseisessä maljakossa oli aika iso pala pois reunasta, koska maljakkoa oli kuulemma käytetty ikkuna pönkkänä.

Jos joku ei tiedä mikä on ikkuna pönkkä, voin kertoa esineenä, joka laitetaan ikkunan väliin, ettei ikkuna mene kiinni, kun se on auki.

Täytyi kyllä kysyä toisenkin kerran, että mitä ?

Asia selittyi sillä, että tämä sukulainen on asunut tai kotoisin Iittalasta ja hänelle kyseinen maljakko ei ollut ehkä se kaikkein arvoikkain esine.

Myönnän, taas tuli tunne, että olen minä kaiken nähnyt ja kuullut.

Maljakko on puolisoni sukulaisilla. Kerroin, että ei ehkä ole kaikkein paras käyttötarkoitus ollut maljakolla. Kerroin myös, että maljakon reunat ovat herkkiä meneen rikki, joten vastaavan maljakkoa kannattaa käsitellä hiukan kunnioittavammin.

Käyttöesineenä tämä maljakko varmasti on ihan hyvä vielä.

Tilaisiko ilmaisen kuljetuksen kirpputorisivustolta

Kirpputorien idea on joilakin mennyt ihan överiksi.

Olen nyt pidemmän aikaa seuranut keskusteluja, siitä kuinka vanha tavara voidaan laittaa kiertään esimerkiksi paikkakunna kirpputori- tai roskalavasivustolla, joka on Facebookissa.

Siellä on jos jonkinmoista ilmoitusta. On suoranaista kaatopaikka tavaraa. Usein on nouto mahdollisimman pian.

Käytän nyt kanta ilmoitusta esimerkkinä, mutta en laita niitä tänne.

Ensimmäisessä esimerkissäni on kotitalous, jossa on lemmikkien rikkoma sohva. Taisi vielä olla sotkettu myös ulosteella. No sellainen on ihan hyvä vielä joidenkin mielestä, ei muuta kuin roskalavaryhmään.

Alkuperäinen postaus oli, että mihinkä paikkakunnalla voi viedä laillisesti käytetyt huonekkalut?

Itselleni kävi juuri keväällä siten, että kissani kusi nahkasohvan pilalle.

Kun luin tätä keskustelua, tuli mieleen, että olisiko minunkin pitänyt tehdä niin, että laitan roskalavaryhmään, että annataan ruskea vuodenahkasohva, kun päätin ostaa uuden.

Kesällä sitten tämä sohva olisi alkanut haiseen todella voimakkasti kissankuselle ja kun olisi tullut kysymyksiä, olisin vastanut ihan hyvä sohva vielä ja ole tyytyväinen. Saithan 1 200 euroa maksaneen sohvan ilmaiseksi. Sohva oli ostettu jouluna 2010.

Toinen ilmoitus oli Facebook annetaa, vaihdetaan ja myydään ryhmässä.

Ilmoituksessa annetaan ilmaiseksi rikkinäinen tiskikone.

Ilmoituksessa oli, että kun tiskikoneen laitttaa päälle tulee sähköpalon hajua. Joten sitä ei missään nimessä saisi käyttää ennen korjausta, tämän oli myös tiskikoneen antajakin laittanut ilmoitukseen.

Ilmoituksesa oli annetaan korjattavaksi tai varaosiksi. Varaosia siitä voi saada vain koreista tai muusta vastaavasta. Sähköpalon haju kertoo sen, että siellä on tiskikoneen piirilevy oikosulussa.

Tiskikone kuuluu SER-jätteisiin ja sen saa viedä näille jätteille tarkoitettuun paikkaan ilmaiseksi.

Ensimmäinen asia joka tuli mieleen näissä ilmoituksissa oli, että nyt tilataan joku noutamaan ilmaiseksi romuni pois.

Kaupat kyllä vievät vanhat tavarat pois ja kierrätykseen, kun on valmis maksamaan. Yksityiset henkilöt voivat viedä paikkakunnan jäteasemalle isommat huonekalut ja kodinkoneet. SER-jätteiden vieminen jäteasemalle on ilmaista, huonekkaluista peritään kyllä maksu, joka ei minusta ole mahdottoman iso.

Usein uusi sohva maksaa kaupassa satoja ellei tuhansia euroja. Sohvan vieminen kaatopaikalle, kaatopaikka maksu oli keväällä noin 20 euroa. Joten, jos on varaa ostaa uusi sohva, luulisi olevan varaa sijoitaa 20 – 50 euroa vanhan asianmukaiseen hävittämiseen.

Toki joskus joutuu vuokraamaan auton tai peräkärryn, että saa vietyä tavaraa pois.

Luontoon, kun jätät ja jäät kiinni siitä tulee sinulle sakkoja ainakin.

Tässä on kuvaa, mitä kaikkea luonnosta voi löytyä.

Huonekalut luonnossa
Erään paikkakunnan teollisuusalueella, elokuussa 2017.
Kuten ystävän kanssa todetiin, opiskelija-asunto on halpa ja hyvin tuuletettu.

Minulla ei ole ajolupaa, otin kuvan tästä löydöstä ja laitoin paikkakunnan tekniselle toimelle sähköpostiin ja tarkan sijainnin. Luontoon nämä eivät kuulu.

Eivät ollet oleet kauaa, kun olivat kuivia ja pari päivää aikaisemmin saman lenkin tehneenä ystävän koiran kanssa eivät oleet kyseisessä paikassa.

Oli haettu muutaman päivän sisällä pois kyseisestä paikasta. Paikka on syrjässä ja ei yleisellä ulkoilureiteillä, joten sinne on tai oli helppo hylätä omaisuutta surutta, kun ei haluta maksaa asianmukaisesta hävittämisestä.

http://www.serkierratys.fi/fi/kuluttajille/mitae-on-ser

Muumimukien myynnillä huijanut tekijä on saanut asiakirjaväärennöksestä tuomion

Nyt on sitten saatu taas yksi luku lisää tähän kuuluisaaan olemattomien muumimukien myyjän historiaan.

Kyseinen henkilö lähetti toimittajalle poliisin nimissä asiakirjaväärennöksiä.

Lehden jutun mukaan on yrittänyt puhdistaa omaa mainettaan.

Miten mainetta voi puhdistaa, jos kyseinen henkilö on usealle henkilölle, jolle on myynnyt olemattoman muumimukin vastanut EVVK ja erittäin ylimielisesti, ettei poliisia kiinnosta tutkia tai ei siitä saa kuin sakkoja.

Eikös silloin voida puhua ihan taparikolliselta, kun mennään siihen, ettei mikään enää hetkauta ja on aivan sama, kuinka paljon ollaan poliisin kanssa tekemissä samojen asioiden tiimoilta.

Linkit on tässä blogissa käsiteltyyn aiheeseen, jotka liittyvät samaan asiaan.

http://kruununjalokivet.com/?p=2418

http://kruununjalokivet.com/?p=1274

Linkki Ilta-Sanomien juttuun

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005488030.html

Arpajaisvoitto voi olla myös feikki mariskooli ja sitä kautta pettymys

Kävin pitkästä aikaa kirpputorilla. Kyseisessä paikassa oli ollut yökirpputori ja oli järjestetty kävijoiden kesken arvonta.

Palkintona oli kivi kynttilälyhtyjä, mariskooleja niin isona kuin pienenä. Lisäksi oli voittona esim. Arabian tuotteita muumilautasia ja voipytty.

Nyt tulee se mikä sai minut varpailleen. Arpajaispalkintona oli feikki pieni mariskooli. Näitä kyseisiä mariskooleja on saanut esimerkiksi Tokmannilta noin 5 euron hintaan.

Kerroin kirpputorin myymäläpäälikölle asiasta (arvonta oli ehditty suorittaa, mutta voittaja ei ollut ehtinyt noutaa voittoaan). Mahtaa olla tämän feikki mariskoolin voittaja olla mielissään, kun hänen voittonsa arvo on noin 1 – 3 euroa ja muut saivat aidon mariskoolin, jonka arvo on väristä ja koosta riippuen 20 – 35 euroa.

Tähän feikkiin oli lisätty jälkikäteen Iittalan I-tarra. Lisäksi feikin väri oli sellainen, joka ei ole ollut virallisesti edes tuotannossa.

Iittala myy väliväriä omissa Store ja Outlet kaupoissa, mutta niihin ei laiteta I-tarraa.

Iittalan oman ilmoituksen mukaan pienissä mariskooleissa täytyy lukea Marimekko jalan pohjassa. Tässä feikissä ei lukenut.

Tässä arpajaisvoitossa oli siis kaikki pielessä.

Laitetaan kuva feikistä pienestä mariskoolista. Kuvat eivät ole parhaita mahdollisa.

feikki feikin pohja
Feikki sivusta Feikin jalan pohja, josta puuttu teksti Marimekko

Tässä on virallinen vaaleansininen pieni mariskooli

Vaaleansininen Vaaleansinisen pohja
Aito vaaleansininen Aidon pohja, jossa on teksti marimekko

Laitetaan omista kokelmista kuva isosta mariskoolista, joka vastaa tätä feikki mariskoolin väriä ja lisäksi vielä tuo pieni vaaleansininen aito mariskooli. Tämä iso on viralliselta nimeltä vedensininen ja tätä väriä ei ole tehty virallisesti pienenä mariskoolina. Vedensininen on ollut tuotannossa 2003 – 2009 välisenä aikana, tätä löytyy siis myös silkkitarralla, jossa lukee Marimekko (silkkitarra voi myös puuttua). Jos silkkitarra puuttuu ei jalan pohjassa lue mitään.

Vaaleansininen_vedensininen Vaaleansininen_vedensininen pohja
Aitot pieni vaaleansininen ja iso vedensininen Tässä näiden mariskoolien pohjat, jossa lukee marimekko

Pienen mariskoolin jalan pohjan halkaisija on noin 7 cm ja ison haljaisija noin 9 cm.

Pienten mariskoolien viralliset värit on tai olisi ollut helppo tarkistaa Iittalan omien www-sivujen kautta.

Pienten mariskoolien viralliset värit