Aihearkisto: Iittala

Olkaa tarkkoja, kun ostatte verkosta


Olen kevään aikana saanut tietää, että tämän blogin kuvia on ulkomailla sijaitsevalla verkkokauppa sivustolla.

Kyseiselle sivustolle pääsee kuvahaun kautta ja varsinainen sivusto myy kenkiä.

Olen tehnyt tästä sivustosta tutkintapyynnön suomen poliisille, mutta koska kuvien immateriaalisten oikeuksien loukkauksesta suomessa voi saada vain sakkoja. ei suomen poliisilla ole mahdollisuutta tutkia tätä rikosta. Etenkin, kun tekijä on ulkomailla. Sen tiedän, että en ollut ainoa, joka teki tästä sivustosta tutkintapyynnön.

Nyt tuleekin olennainen asia, googleta kuvat huolella, kun olet ostamassa jotakin tuotetta. Toinen asia tässä tapauksessa on, että miten kenkä myyvä verkkokauppa myisi yht’äkkiä Iittalan tuotteita ja vielä niitä harvinaisempia juttuja. Kuvana vielä jonkun yksityishenkilön blogista otettuna.

Aina verkkokaupoista ostettaessa kannattaa katsoa tarkkaan, minkälaiset sivut heillä on. Näyttääkö, että tietoturva on kunnossa. Koskaan ei pitäisi laittaa luottokorttia tai omia pankkitunnuksia ihan minne tahanassa. Jos oman luottokortin laittaa nettiin, kannattaa pitää verkkomaksaminen luottokortilla mahdollisimma pienenä ja ehdottomasti seurata sitä omaa pankkitiliä. Jos tulee jotain outoja velotuksia, kannattaa ottaa yhteys pankkiin ja kuolettaa kortti. Lisäksi pankki vaatii usein tekemään rikosilmoituksen kyseisestä tapahtumasta.

Keskustelin tästä tänään, suomen poliisin kanssa. Nimeä en nyt muista, se ei ole olennainen.

Koska, en ole halukas istumaan jonkun verkkokaupan kanssa suomessa käräjäoikeudessa, en syytä kyseistä firmaa mistään. Totean vaan, että kenkiä myyvällä firmalla ei välttämättä ole mitään tekemistä suomalaisen lasiteollisuuden tai Iittalan brändin kanssa.

Tuskin heillä on myynnissä Iittalan vaaleanpunaista Tris tuikkua tai 120 mm mariskoolia värinä ruusuoliivi. Näitä, kun ei ole Iittalan oman ilmoituksen mukaan tehty kuin muutaama kappale.

Olin yhteydessä kyseisen verkkokaupan asiakaspalveluun sähköpostilla. Koskaan en saanut mitään vastausta.

Kyseinen verkkokauppa käytti myös astiaparatiisin, laatutavaran ja astiataivaan kuvia myynti-ilmoituksessa. Ja olisit voinut maksaa ostoksesi. Eli ihan loppuun asti olisit pystynyt menemään. Ja aivan varmasti rahat olisit menettänyt.

Aalto maljakon uusi valmistusmuoto


Muutama päivä sitten Ylen uutisisssa saimme lukea, että Iittala alkaa valmistamaan unikkeja esineitä hukkalasista.

Yksi esine olisi Aalto maljakko. Suupuhaltaessa syntyy hukkalasia ja sen käyttäminen on eräänlainen egologinen tekijä.

Ennen tätä hukkalasia on myyty tai annettu lasivillan valmistukseen. Lasivillaa taas tietääkseni käytetään rakennusteollisuudessa, toki voidaan käyttää muuallakin.

Nykytrendi on todellakin, egologisuus ja aina kun voidaan jäte- tai hukkalasin uusiokäyttöön se hyvä asia.

Iittala pyrikii siis vastuulliseen toimintaan ja se on myös eräänlainen kilpailuvaltti.

Kiitos muuten harrastelijalle, joka linkkasi kyseisen uutisen Facebookissa olevaan ryhmään ja antoi ajateltavaa.

Linkitän tähän Ylen uutisen, niin jokainen voi lukea sen itse.

Aalto-maljakkoa ryhdytään valmistamaan jätelasista

Oiva Toikan näyttely 10.5 – 18.8.2019


Professori Oiva Toikan (1931 – 2019) näyttely on tänä vuonna Riihimäellä Suomen Lasimuseossa.

Näyttelyn nimi on Oivan Ihmemaassa.

Näyttelyssä on paljon erilaisia Toikan esineitä, kuten lintuja. Linnuista ei tosin ollut kaikkia.

Kävin kuvaamassa tätä näyttelyä, paljon tuli otettua kuvia.

Laitan tähän vuosikuutioiden kuvat. Kaikki kuvat eivät jostain syystä onnistunut haluamalla tavalla. Vuosikuutioissa on 1977 – 1994 välisenä aikana oli I tarra ja Nuutajärven kalatarra. Sen jälkeen niissä on vain Iittalan I tarra.

Vuosikuutiot olivat 1977 – 2019 väliseltä ajalta:

Vuosikuutio1977 Vuosikuutio1978
Vuosikuutio 1977 Vuosikuutio 1978
Vuosikuutio1979 Vuosikuutio1980
Vuosikuutio 1979 Vuosikuutio 1980
Vuosikuutio1981 Vuosikuutio1982
Vuosikuutio 1981 Vuosikuutio 1982
Vuosikuutio1983 Vuosikuutio 1984
Vuosikuutio 1983 Vuosikuutio 1984
Vuosikuutio1985 Vuosikuutio1986
Vuosikuutio 1985 Vuosikuutio 1986
Vuosikuutio1987 Vuosikuutio1988
Vuosikuutio 1987 Vuosikuutio 1988
Vuosikuutio1989 Vuosikuutio1990
Vuosikuutio 1989 Vuosikuutio 1990
Vuosikuutio1991 Vuosikuutio1992
Vuosikuutio 1991 Vuosikuutio 1992
Vuosikuutio1993 Vuosikuutio1994
Vuosikuutio 1993 Vuosikuutio 1994
Vuosikuutio1995 Vuosikuutio1996
Vuosikuutio 1995 Vuosikuutio 1996
Vuosikuutio1997 Vuosikuutio1998
Vuosikuutio 1997 Vuosikuutio 1998
Vuosikuutio1999 Vuosikuutio2000
Vuosikuutio 1999 Vuosikuutio 2000
Vuosikuutio2001 Vuosikuutio2002
Vuosikuutio 2001 Vuosikuutio 2002
Vuosikuutio2003 2004
Vuosikuutio 2003 Vuosikuutio 2004
Vuosikuutio2005 Vuosikuutio2006
Vuosikuutio 2005 Vuosikuutio 2006
Vuosikuutio2007 Vuosikuutio2008
Vuosikuutio 2007 Vuosikuutio 2008
Vuosikuutio2009 Vuosikuutio2010
Vuosikuutio 2009 Vuosikuutio 2010
Vuosikuutio2011 Vuosikuutio2012
Vuosikuutio 2011 Vuosikuutio 2012
Vuosikuutio2013 Vuosikuutio2014
Vuosikuutio 2013 Vuosikuutio 2014
Vuosikuutio2015 Vuosikuutio2016
Vuosikuutio 2015 Vuosikuutio 2016
Vuosikuutio2017 Vuosikuutio2018
Vuosikuutio 2017 Vuosikuutio 2018
Vuosikuutio2019
Vuosikuutio 2019

Erilainen Aalto kynttilätuikku


Tämä on Iittalan tehtaalla tehty koekappale, joka ei ole koskaan tullut tuotantoon ja sitä kautta kauppoihin.

Sitä en tiedä, miten tämä on päätynyt tehtaan ulkopuolelle ja koska tälläinen kokeilu on tehty.

I tarra antaa viitteen, että on 2001 vuoden jälkeen tehty kokeilu.

Sitä en myöskään tiedä, onko näitä tehty kuinka paljon ja muun värisenä. Tämä on selvästi Turkoosi.

Pitkän aikaa mietin, haluanko tämän tuikun kokoelmiini, mutta koska minulla on kruuunukynttilällle tarkoitettu 255 mm kynttilälyhty, joka ei ole ollut virallisesti tuotannnossa päätin, että tämäkin tuikku saa kodin kokoelmistani.

Tämä kokeilu ei ole ainoa laatuaan, mutta mielenkiintoinen.

Kivi kynttilälyhdyissä olen nähnyt muutamakin kokeilu version, jotka ovat päätynyt tehtaan ulkopuolelle.

Ulkonäollisesti tämä kyllä nopealla vilkaisulla muistuttaa Pentikin tuotannossa olluta tuikkua.

Tämän kokeilu version tunnistat, tuikun pohjassa lukee Alvar Aalto, Iittala

Sivusta Ylhäältä
Tuikku sivusta Tuikku ylhäältä
pohja
Tuikun pohja

Merensininen aalto 181 mm maljakko


Tämän vuoden väri on Merensininen, kuten aikaisemmin jo kirjoitinkin.

Tänä vuonna Merensininen Aalto maljakko on saanut yhden erikoiserä maljakon koossa 181 mm.

Tämä on myynnissä vain Carlson nimisessä ketjussa. Sitä en tiedä, kuinka paljon tätä maljakkoa on tehty, mutta huhtikuussa 2019 tämä on Carlsonin kanta-asiakas tuote.

Tästä mallista käytetään myös Esikimonaisen nahkahousut nimitystä.

Carlson esittelee tuotteen seuraavasti:

”Aaltojen muotoa heijastelevan ikonisen Savoy-maljakon on suunnitellut Alvar Aalto. Jokainen Aalto-maljakko on suupuhallettu yksilöllisesti Iittalan lasitehtaalla. Ajatonta suomalaista muotoilua edustava Aalto-maljakko on upea lisä sisustukseen tai ikimuistoinen lahja. Nyt Carlsonin 160 v. Juhlavuoden kunniaksi seesteisenä merensinisenä. Saatavana vain Carlsonilta.”

Laitetaas kuvaa myös tästä maljakosta

Merensininen aalto maljakko edestä Maljakko ylhäältä

Tästä mallista on myös Azurin sininen (Iittalan 125 juhlavuoden maljakko), Kirkas, Sammaleenvihreä, Valkoinen ja kasivärinen Valkoinen/savunharmaa.

Riihimäen lasipäivät


Kävin monen vuoden jälkeen Riihimäellä pidetyssä lasipäivät tapahtumassa.

Tapahtuma paikka oli Suomen lasimuseo.

Paljon oli porukkaa ja ihan mielenkiintoisia lasiesineitä.

Muutama ulkomaalainen lasiesine oli myynnissä ja vielä siten, että myytiin aitona.

Yksi asia on sitkeässä, Aalto maljakkosta värissä rubiininpunainen.

Väri on kyllä todella vaikea tunnistaa, mutta kun tietää miten sen tunnistaa sen tunnistaa kyllä. Usein kuulee vastaväitteitä, niin tänäänkin. Minun puolesta voi myydä Tulenpunaisen maljakon Rubiininpunaisena. Tiedän vaan, että lihava riita tulee, kun ja jos ostaja saakin selville, että hänelle on myyty Tulenpunainen maljakkko selkeästi yli hintaan.

Rubiininpunainen aalto maljakko on ollut tuotannossa vuosina 1999 – 2005 välisenä aikana, niin numeroituna sarjana, kun ilman numerointia. Rubiininpunaisessa en ole nähnyt maljakossa keltaisuutta.

Rubiininpunaisen maljakon reuna on kokonaan punainen, koska tuo väri oli tehty kokopunaisesta väristä.

Tulenpunaisessa katsoen punainen kerros vain keskellä, sen molemmin puolin on kirkkaat lasikerrokset. Lisäksi Alvar Aalto Iittala tehty laaserilla. Tulenpunaisessa maljakossa voi kuultaa jonkin verran reunoista keltaisuutta, ei aina.

Tulenpunainen on ollut tuotannossa 2007 – 2014 välisenä aikana, tämän jälkeen on tullut Karpalo.

Rubiininpunaisen ovh hinta on ollut noin 850 euroa ja Tulenpunaisen 250 euroa.

Oli mukava jutella muutaman henkilön kanssa ja nähdä ihan omin silmin erilaisia esineitä.

Lähteenä on käytetty Iittalan asikaspalvelun vastauksia.

Kastehelmi tuikkujen värit


Kastehelmi sarja on todellakin suunniteltu 1964 vuonna ja suunnittelijana on ollut Oiva Toikka.

Iittalan kastehelmituikut ovat tulleet tuotantoon 2010 -luvun jälkeen, samalla kun osa suosituista tuotteista palasi takaisin tuotantoon.

Alunperin kastehelmi sarjan eri osia tehtiin vuosina 1964 – 1988. Joskus huomaa ihmisten kysyvän, onko uudempaa vai vanhempaa tuotantoa.

Tuikkujen koko on 64 mm. Kuvia vöreistä voin laittaa myöhemmin. Kaikkia värejä en välttämättä tule hankkimaan itselleni.

Tuikkujen väreinä on olleet seuraavat värit:

Aavikko, poistuu 2018
Harmaa
Hiekka, poistuu 2019
Karpalo, tullut 2015 tuotantoon
Kirkas
Laventeli, poistunut 2017
Lohenpunainen,poistunut 2017
Matta kirkas
Merensininen
Metsänvihreä, poistunut 06/2015
Omenanvihreä, poistuu 2018
Pellava
Pomeranssi, poistunut 2017
Punainen, poistunut tuotannosta 2014
Sade
Sammaleenvihreä
Sitruunankeltainen
Smaragdi
Turkoosi
Ultramariininsininen, Suomi 100 tuote 2017
Vaalea pinkki
Vaaleansininen, poistuu 2019
Vedensininen, tuotantoon 2018
Vedenvihreä
Vihreä, poistuu 2018

Lisäksi nykyään on tehty maljakoita, joka on erilainen kuin kääntömaljakko (Kääntömaljakon malli), lasipurkkeja, jalallinen kulho, jalallinen kakkuvati ja juomalaseja (Linkki väliväri juomalasiin). Näitä en ole nähnyt vanhassa tuotannosssa.

Siniturkoosi Aalto kulho 75 mm


Jos oikein muistan vuonna 2016 lopussa tuli lasista tehty Aalto kulho 75 mm.

Siniturkoosin erkoisvärin näin ensimmäisen kerran keväällä 2018 Iittalan omassa outlet myymälässä ja ihailin silloin tätä väriä todella paljon.

Nyt sykysyllä sitten päätin ostaa tämän värin itselleni, ihan vaan ilahduttamaan kotiani.

Tosin en vielä ole päässyt tekemään lopullista sisustusta tähän uuteen kotiin, mutta kyllä tämä varmaan jostain paikkaansa löytää.

Siniturkoosi_aalto_kulho Siniturkoosi_aalto_kulho
Siniturkoosi Aalto kulho Siniturkoosi Aalto kulho ylhäältä
Siniturkoosi_aalto_kulho
Siniturkoosin Aalto kulhon pohja

Aalto kulho on valmistettu Suomessa ja tämä on puristelasia.

Käyttöön tämä on todellakin suunniteltu, sillä tämän voi pestä tiskikoneessa ja Iittala itse esittelee tämän karkkikippona, pienten tavaroiden säilytyskulhona tai jälkiruokakulhona.

Jälkiruokakulhona tämä onkin todella kaunis ja vielä sellainen kohtuu kokoinen. Itse en ole vielä päättänyt käyttökohdetta, mutta kyllä tämä voisi olla avain kulhona voisi olla eteisessä. Toinen vaihtoehto on ottaa osaksi jotain asetelmaa sisustukessa.

Tähän asti tuotannossa oleet värit ovat seuraavat:

Harmaa
Hiekka, poistuu tuotannosta 31.12.2019
Karpalo, syksyllä 2019 tuotantoon
Kirkas
Merensininen, uutuusväri 2019
Sade
Sammaleenvihreä, uutuusväri 2018. Poistuu tuotannosta 31.12.2019
Siniturkoosi, erikoiseräväri 2018
Smaragdi, poistuu tuotannosta 31.12.2019
Vedensininen, uutuusväri 2018

Lisäksi saa väliväriä tästä kulhosta, jota mielestäni myydään virheellisesti Unique värinä netissä.

On se tietenkin Unique väri, mutta minä miellän unique värin puhtaaksi väriksi ja vielä siten, että on tehty erikoiseränä tai siten, että myydään jokin tietty aika vain, kuten Muumin päivä muki. Tätä Muumin päivä mukia myytiin vain 9.8.2018.

Väliväri tulee siittä, kun teollisesti tehdään lasinvärin muutos. Ennen kun tämä vanha väri poistuu ja uusi väri on saavuttanut puhatauden tulee väliväriä. Näitä myydään sitten Iittalan outlet myymälässä hiukan halvemmalla, kun sitä virallista väriä. Jotkut välivärit ovat todella kauniita ja herkullisia.

Tuikkujen EAN-koodit


Kun huomasin, että Japanin erikoiserän tuotteilla on eri EAN-koodi päätin selvittää eri tuikkujen EAN-koodit

Ainoastaan Alfan vihreän tuikun koodia en saanut selville.

Lisäksi tein mielenkiintoisen havainnon, että Suomen juhlavuoden tuikulla on eri EAN-koodi, kuin aikaisemmin tuotannossa olleella Ultramariininsinisellä.

Suomessa tehtyjen tuikkujen EAN-koodit ovat seuraavat:

Väri EAN-koodi
Alfan vihreä 641192xxxxxxx
Ametisti 6411920012877
Granaatinpunainen 6411920047237
Harmaa 6411920039676
Hiekka 6411920051234
Joulunvihreä 6411920012914
Karpalo 6411923650854
Kartion vihreä 6411920027550
Keltainen 6411920012860
Kirkas 6411920012716
Koboltinsininen 1988 – 1995 6411920012938
Laventeli 6411920061561
Lila 6411920036866
Lime 6411920043420
Lohenpunainen 6411920061271
Matta Kirkas 6411920012853
Matta kirkas (millennium) 6411920037498
Matta kirkas 2000 6411920036385
Merensininen 6411920041648
Metsänvihreä 6411920061288
Mondonvihreä 6411920012921
Mustikansininen 6411920043451
Oliivi 6411920052125
Omenanvihreä 6411920054297
Pinkki 6411920043437
Pomeranssi 6411920043444
Punainen 6411920012877
Purppura 6411920054310
Rion ruskea 6411920058837
Ruskea 6411920041624
Ruusuoliivi 6411920039263
Sade 6411920062476
Sammaleenvihreä 6411920049750
Sininen/Koboltinsininen 1988- 2006, 2010 – 2011 6411920012730
Siniturkoosi 6411920053016
Sitruunankeltainen 6411920016547
Smaragdi 6411923656047
Taivaansininen 6411920017858
Turkoosi 6411920046292
Ultramariininsininen 6411920051258
Ultramariininsininen (Suomi 100) 6411923657280
Vaalea lila 6411920045257
Vaalea Pinkki (Pale pink) 6411920061554
Vaaleanpunainen (sweet pink) 6411920049774
Vaaleansininen 6411920027574
Vaaleanvihreä 6411920027550
Vedensininen 6411920043413
Vedenvihreä 6411920056048

Pienten kivituikkujen värit kuvina