Avainsana-arkisto: Iittala

Ametistin värinen Aalto maljakko 160 mm

Kuten monesti olen todenut, Iittala tekee paljon tuotteita joista ei paljoa tiedoteta etukäteen.

Nyt eilen illalla huomasin eräässä Facebook -ryhmässä, että joku oli ottanut kuvaa kaupasta ja kuvassa oli Aalto maljakko. Värinä oli Ametisti. Kun kysyttiin, mistä kaupasta kuva on, vastaus oli Sokokselta.

Kello oli jo yli 17.00 ja liike menee kello 18.00 kiinni.

Tajusin, että voisin ehtiä juuri ja juuri kyseiseen liikkeeseen, kun pidän oikein kiirettä. Ei muuta, kun rakkaalle puolisolle tiedoksi, nyt vaatteet niskaan ja lähdet minun kanssa Sokokselle, lähin on noin 25 km päässä. Vauhtia kiitos.

Ehdimme juuri ja juuri liikkeeseen ja koska tiesin, mitä olen tullut ostamaan pääsimme nopeasti myös pois sieltä.

En ollut pitkään aikaan käynyt Sokoksella, joten täytyi nopeasti selvittää, missä kerroksessa on kyseinen osasto ja sitten etsiä Iittalan tuotteiden hylly.

Sain omani, mutta jouduin hiukan hakemaan, kun kaupassa oli esittely kappaleen lisäksi yksi myyntipakkauksessa oleva maljakko.

Kyselin sitten siinä myyjältä, että koska nämä ovat tulleet teille?

Myyjä kertoi, että oli tullut heillekin hiukan yllätyksenä ja noin viikko sitten kauppoihin. Sitä en huomanut kysyä, kuinka monta heille oli tullut myymälään, mutta oli kuulemma myyty ihan mukavasti tätä väriä.

No, varmasti.

Eilen sitten toinen henkilö laittoi viestiä Iittalalle ja kysyi asiasta.

Iittalan vastaus on seuraavanlainen:

Hei Xxxx

kiitokset viestistäsi. Kyseessä on erikoiserä, jota on saatavilla rajoitetusti jälleenmyyjillämme sekä omissa Iittala-myymälöissä. Toistaiseksi muita tuotteita ei ole suunnitteilla Suomen markkinoille, mutta kannattaa ehdottomasti liittyä Myiittala-jäseneksi, mikäli et vielä ole. Sitä kautta saat aina tietoa uutuuksista, kampanjoista sekä tapahtumistamme.

Mukavaa alkanutta viikkoa! Ystävällisin terveisin Johanna / Iittala Facebook

Tämä vastaus on julkaistu luvalla, niin ei minun tarvise kysyä samaa asiaa.

Laitetaan kuvatkin tästä Ametistin värisestä Aalto maljakosta.

Ametistin värissä on se ominaisuus, että se vaihtaa väriä valon lämmön mukaan, eli päivänvalossa se voi olla kauniin lilahtava tai marjapuuron värinen, riippuen lasin paksuudesta. Illalla sama maljakko voi olla siniharmaa.

Tämä kiehtoo minua todella paljon, joten Ametisti lasi on yksi lempiväreistä.

Tässä on suora lainaus Iittalan www-sivuilta Ametisti väristä (Linkki kyseiseen maljakkoon):

”Aalto-maljakkoon on ametisti, joka on yksi Iittalan tehtaan väriharvinaisuuksista – lasiväri joka valon mukaan muuttaa väriään sinertävästä aina pinkkiin asti.”

Ametisti Aalto maljakko Ametisti Aalto maljakko
Ametisti Aalto maljakko päivänvalolla Ametisti Aalto maljakko keinovalossa.
Ametisti Aalto maljakko

Nyt täytyy taas laittaa iso erityiskiitos rakkaalle puolisolleni ☺

Lisätään tähän nyt tämä tieto, kannattaa seurata Facebookista Sokosta ja Iittalan www-sivuja. Sokos on saanut lisää maljakoita ja varauksia on otettu vastaan. Ihan kaikissa Sokoksissa ei tätä ole ollut, mutta Helsinki, Joensuu, Jyväskylä, Kuopio, Lahti, Oulu, Pori, Porvoo Tampere ja Wiklund (Turku).

Punainen lasi

Usein olen vuosien varrella törmänyt väitteeseen, että punaisessa lasissa on käytetty kultaa.

Tämä tieto ei pidä paikkaansa. Suomessa ei ole koskaan käyetty punaisessa lasissa kultaa.

Iittala on lopettanut punaisen lasin kokonaan vuoden 2014 lopussa.

Vuoden 2014 jälkeen tehdyt punaisen väriset lasiesineet ovat viralliselta väriltä Karpaloita.

Tässä on Iittalan vastaus, kun kysyin punaisesta väristä Huhtikuussa 2013

Kysymys on laitettu Iittalalle kuluttajapalvelun palautelomakkeen kautta.

Olen poistanut oman yhteystiedot, koska haluan pitää blogini siten, että minun henkilökohtainen elämäni ei tule esille tässä blogissa selkeästi.

Hei

Olen tässä miettinyt, että pitääkö paikkaansa, että punaisen lasin valmistuksessa käytetään kultaa? Onko yleisesti käytetty kultaa punaisen lasin valmistuksessa, tämän tiedon olen joskus kuullut, mutta pitääkö paikkaansa.

Ja mistä johtuu selkeä väri ero punaisessa lasisa? Jotkut kivet tai aalto kynttilätuikut ovat selvästi eri punaisia. Onko näiden uuudempien ja vanhempien tuotteiden valmistusprosessi muuttunut jotenkin, joka voisi selittää näitä värieroja?

Vastaus:

Hei Xxxx, ja kiitos yhteydenotostasi.

Punaisen värin valmistuksessa ei käytetä kultaa vaan kalliimpi hinta johtuu värin vaativasta valmistustekniikasta. Lasinvalmistus yleensäkin eri väreineen on monivaiheinen ja haasteellinen prosessi. Punainen on väreistä vaikein valmistaa; sen sulatus- ja valmistusprosessit ovat kaikkein haastavimmat. Värin onnistumisen näkee – toisin kuin muissa väreissä – vasta täysin jäähtyneestä ja valmiista tuotteesta.

Punainen lasi on sulana kuumana lasimassana ollessaan keltaista, punaisuus saadaan aikaan erilaisilla kuumennus- ja jäähdytyssykleillä.

Värin valmistuksen haastavuuden takia punaisissa tuotteissa sallitaan hieman enemmän värivaihteluita kuin muissa väreissä. Punaisissa tuotteissa sallitaan tietty määrä keltaisuutta, 1-laatuisissa vähemmän kuin 2-laatuisissa.

Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että kaikissa tuotteissa välttämättä olisi havaittavissa keltaisuutta.

Siksi punaisten joukossa voi olla sekä täysin punaisia tuotteita tai tuotteita, joissa keltaisuutta on sallittu määrä.

Punaisen värin valmistusta on pyritty ja pyritään jatkuvasti kehittämään, ja tällä hetkellä esim. Kastehelmi-kulhot on valmistettu uudesta väriaineesta.

Suomen lasimuseo on vastanut punaisen lasin kalleuteen seuraavasti:

Igs-toimitus tiedusteli asiaa Suomen Lasimuseosta. Sieltä vastattiin, että punainen lasi on arvokkaampaa siksi, että sen valmistuksessa on käytetty seleenirubiinia ja lisäksi se joudutaan muista lasiesineistä poiketen polttamaan kertaalleen vielä valmiina lasiesineenäkin. Vasta tässä viimeisessä poltossa lasi saa punaisen värinsä. Joskus punaisen lasin valmistuksessa on käytetty myös kultaa, mutta sen kalleuden vuoksi meillä Suomessa ei kultaa käytetä.

Lähde: http://www.suomenlasimuseo.fi/Suomen-Lasimuseo/ (http://www.kysy.fi/kysymys/miksi-punainen-lasi-aina-kalliimpaa-kuin-muut-varit)

Tuikkujen EAN-koodit

Kun huomasin, että Japanin erikoiserän tuotteilla on eri EAN-koodi päätin selvittää eri tuikkujen EAN-koodit

Ainoastaan Alfan vihreän tuikun koodia en saanut selville.

Lisäksi tein mielenkiintoisen havainnon, että Suomen juhlavuoden tuikulla on eri EAN-koodi, kuin aikaisemmin tuotannossa olleella Ultramariininsinisellä.

Suomessa tehtyjen tuikkujen EAN-koodit ovat seuraavat:

Väri EAN-koodi
Alfan vihreä 641192xxxxxxx
Ametisti 6411920012877
Granaatinpunainen 6411920047237
Harmaa 6411920039676
Hiekka 6411920051234
Joulunvihreä 6411920012914
Karpalo 6411923650854
Kartion vihreä 6411920027550
Keltainen 6411920012860
Kirkas 6411920012716
Koboltinsininen 1988 – 1995 6411920012938
Laventeli 6411920061561
Lila 6411920036866
Lime 6411920043420
Lohenpunainen 6411920061271
Matta Kirkas 6411920012853
Matta kirkas (millennium) 6411920037498
Matta kirkas 2000 6411920036385
Merensininen 6411920041648
Metsänvihreä 6411920061288
Mondonvihreä 6411920012921
Mustikansininen 6411920043451
Oliivi 6411920052125
Omenanvihreä 6411920054297
Pinkki 6411920043437
Pomeranssi 6411920043444
Punainen 6411920012877
Purppura 6411920054310
Rion ruskea 6411920058837
Ruskea 6411920041624
Ruusuoliivi 6411920039263
Sade 6411920062476
Sammaleenvihreä 6411920049750
Sininen/Koboltinsininen 1988- 2006, 2010 – 2011 6411920012730
Siniturkoosi 6411920053016
Sitruunankeltainen 6411920016547
Smaragdi 6411923656047
Taivaansininen 6411920017858
Turkoosi 6411920046292
Ultramariininsininen 6411920051258
Ultramariininsininen (Suomi 100) 6411923657280
Vaalea lila 6411920045257
Vaalea Pinkki (Pale pink) 6411920061554
Vaaleanpunainen (sweet pink) 6411920049774
Vaaleansininen 6411920027574
Vaaleanvihreä 6411920027550
Vedensininen 6411920043413
Vedenvihreä 6411920056048

Pienten kivituikkujen värit kuvina

Miten erotan Japanin erikoiserän ja Suomen jo poistuneet kivi tuikut?

Erottaminen pelkästään väriä tai muuta tietoa vastaan on erittäin vaikeaa.

Suomessa Ametisti, Oliivi, Purppura ja Ruskea olivat jo tuotannosta poistuneita värejä, kun ne tehtiin Japaniin erikoiseränä.

Vertailun vuoksi kuvasin Purppuran ja Ruskean kivi tuikun. Kuvissa oikealla on Japanin erikoiserä tuikku.

Japanin purppura oikealla Japanin ruskea oikealla
Purppurat, Japanin on oikealla Ruskeat, Japanin on oikealla

Nyt tulee kysymys, kuinka tunnistan nämä Japanin erikoiserä tuikut?

Ainostaan tuotteen EAN-koodista voit eroittaa nämä tuikut varmaksi.

Japaniin tehtyjen tuikkujen EAN-koodi on eri, kuin Suomeen tehtyjen tuikkujen EAN-koodi.

EAN-koodit ovat seuraavat:

Nimi Japanin EAN-koodi Suomen EAN-koodi
Ametisti 6411923656504 6411920012877
Oliivi 6411923659888 6411920052125
Purppura 6411923659871 6411920054310
Ruskea 6411923659864 6411920041624

Japaniin tehdyn erikoiserän palautus suomeen

Iittala tekee tuotteista erikoiseriä. Osa näistä jää kotimaahan, mutta tehdään myös vain ulkomaille tarkoitettuja erikoiseriä.

Japaniin tehtiin vuoden 2015 syksyllä erikoiserä kivi kynttilälyhtyjä väreissä Ametisti, Oliivi, Purppura ja Ruskea. Ametisti oli yksinoikeudella vain Japaniin.

Japanin seikkailu Ametistin osalta onkin kerrottu tässä blogissa (http://kruununjalokivet.com/?p=1049).

Nyt vuoden 2017 lopussa tästä erikoiserästä osa on tullut palautuksena takaisin suomeen.

Palautetut väri ovat Purppura ja Ruskea.

Väreinä nämä eivät juurikaan erotu tuotannossa olleista, eli pieniä sävyeroja löytyy samon tuikun pohjan paksuus voi vaihdella.

Näitä palautettuja tuikkuja on saanut tai vielä saattaa saada pääkaupunkiseudun Iittalan Outlet myymälästä 38.50 euroon hintaan.

Minä en asu pääkaupunkiseudulla. Ongelmaksi tuli se, kuinka saisin itselleni tästä erikoiserästä olevat suomeen palauttettujen tuikkujen värit itselleni. Onnistuin järjestämään asian.

Joten taas tulee iso kiitos toiselle keräilijälle, joka teki minulle palveluksen. Haki kyseiset tuikut tuolta outlet liikkeestä ja lähetti ne minulle postin kautta.

Oliivia en ole saanut käsiini, mutta jos joskus kohtuu hinnalla on mahdollisuus saada, kyllä minä sen huolin kokoelmiini.

Jostain luin, että Iittalan eri outlet ja store liikkeiden välillä voi tilata tuotteen, esim. Lomminan outlet lähettää tuotteen Tampereelle Pirkkalaan. Tietenkin tämä maksaa. Itse en ole kokeillut tätä palvelua.

Tämä juttu on julkaistu tietoisesti hiukan myöhässä, että kaikki halukkaat ovat saaneet tämä tuikut jotenkin outlet myymälästä.

Ilta-Sanomien markkinointia Aalto maljakoiden nimeen

Ilta-Sanomat ja Huuto.net ovat saman mediatalon omistamia.

Lehdessä on juttu, kuinka Aalto maljakko on myyty yli 700 euron hintaan (https://www.is.fi/asuminen/art-2000005510379.html).

Suora lainaus lehden jutusta ”Esimerkiksi huuto.netissä rubiininpunainen Aalto-maljakko erikoiserästä vuodelta 1998 on kaupattu yli 700 euron hintaan.”

Suljettuja kohteita pystyy katsomaan tietyn aikaa Huuto.net palvelusta. Samalla näkee, mihin hintaan kyseinen esine on myyty tai onko kyseinen esine edes myyty.

Kun katsotaan myyjän antamaa palautetta ostajalle, voidaan todeta ettei kyseistä maljakkoa ei ole sittenkään myyty. Myyjä on antanut ostajalle negatiivisen palautteen.

Negatiivisesta palautteesta voi päätellä sen, että ostaja olisi halunut ostaa kyseisen maljakon osamaksulla.

Ilta-Sanomien jutussa mainittu maljakko on todellakin singeerattu Alvar Aalto, Ittala numero/1998 ja silloin on tehty erikoiserä Rubiininpunaista maljakkoa.

Yleensä erikoiserät ovat numeroituja sarjoja.

Sama maljakko on tällä hetkellä myynnissä huuto.netissä kiinteään hintaan ja sitä myydään kalliimmalla hinnanlla, mitä Ilta-Sanomien jutussa mainitaan hinnaksi.

Kannattaa siis katsoa aina suljettuja kohteita, joskus sieltä löytyy mielenkiintoisia asioita.

Lehtijutussa mainittu maljakko on helppo tunnistaa huuto.netissä suljetuista ja myytävistä kohteista.

Tällä hetkellä huuto.netistä löytyy toinenkin maljakko, joka on myyty Rubiininpunaisena maljakkona. Tämä on maljakko on myyty kallimmalla, kun Ilta-Sanomien jutussa mainittu maljakko. Tässä maljakossa on singeeraus erilainen, singeeraus on Alvar Aalto – 1989.

Blogiini olen käynty kuvaamassa Iittalan Desing museossa Rubiininpunaisen maljakon (http://kruununjalokivet.com/?p=1861). Museon maljakossa on kolmiotarra ja se on ollut käytössä 1958 – 1974 välisenä aikana.

Punaisia Aalto maljakoita on myyty nimillä Rubiininpunainen, punainen, tulipunainen, tulenpunainen ja nykyään myydään nimellä Karpalo.

Tulenpunainen ja Tulipunainen on ollut 2000 -luvulla ja siinä on nykyään käytössä oleva I tarra. Singeerauksena on Alvar Aalto Iittala tai pelkästään Iittala. Singeeraus on tehty hapottamalla.

Alvar Aalto Iittala Iittala
Alvar Aalto Iittala Iittala

Tulen- ja Tulipunaisen englanninkieliset nimet ovat samat, suomennus on vaan erilainen eri aikakautena. Ensimmäiset Tulenpunaiset maljakot ovat käsittääkseni tulipunaisen nimiseksi suomennettu.

Tulipunainen Finlandia maljakko 251 mm on ollut vuonna 2006 Aalto maljakon 70 -vuotisjuhlamaljakon värinä.

Värien eroittaminen on siis tehty todella haasteelliseksi, joten aiheeseen tutustuminen on todellakin paikallaan, jos ja kun haluaa ostaa maljakon, joka on keräilykohde.

Smaragdinvihreä Aalto 95 mm –maljakko

Tässä on yritykselle tehty Smaragdinvihreä Aalto -maljakko, joka on 95 mm korkea.

Virallisesti tätä tuotetta ei ole tehty, mutta kyllä tämä on olemassa.

Tuotanto määrää ei Iittala ole kertonut, vedoten yrityssalaisuuteen.

Tämä ei ole ainoa tuote, jota et löydä Googlen avulla.

Itsekin löysin tämän vahingossa myynnissä Internet myyntipalstalta. Kysyin myyjältä, että onko varmasti 95 mm korkea ja myyjä ei vastanut kysymykseeni päätin varmistaa asiaa Iittalalta ennen ostoa.

Näin minulla olisi edes pieni mahdollisuus saada juuri 95 mm korkuinen Aalto -maljakko ja vielä Smaragdinvihreänä.

Kävin maljakosta seuraavanlaisen keskustelun:

Kysymys

Hei,

Löysin myynti-ilmoituksen Smaragdinvihreästä 95 mm Aalto -maljakosta.

Nyt haluaisin varmistaa, että tämä maljakko on mahdollinen.

Yritin etsiä Googlen avulla, mutta se ei auttanut minua. Haluaisin olla varma, että 95 mm kokoinen maljakko on mahdollinen.

Terv. XXX

Vastaus

Hei,

Ja kiitos yhteydenotostasi.

Yritysmyyntimme on loppuvuodesta 2016 myynyt eräälle asiakkaalleen erikoiserän smaragdinvihreää Aalto 95 mm –maljakkoa.

Normaalivalikoimassa tuotetta ei ole ollut.

Parhain terveisin Fiskars Finland Oy Ab

Kuluttajapalvelu/Consumer Service

Kirsi

Laitetaas kuvaa vielä tästä maljakosta.

Smaragdi Aalto -maljakko Maljakon pohjassa oleva tarra
Smaragdinvihreä 95 mm Aalto -maljakko Maljakon pohjatarra

Kivi maljakko

Pitkästä aikaa olen törmännyt kysymykseen, joka liittyi Kivi maljakkoon.

Kivi maljakkoa on tehty Nuutajärvellä ja suunnittelija on tietenkin itse oikeutetusti Heikki Orvola. Maljakon pohjassa on singeeraus Heikki Orvola, Nuutajärvi.

Maljakko on ollut tuotannossa 1990 -luvun puolessa välistä 2000 – luvun alkuun, mikäli olen oikein ymmärtänyt. Tätä on saanut vain Marimekon omista myymälöistä.

Maljakkoa on tehty 120 mm (12 cm) ja 200 mm (20 cm) korkuisena.

Maljakoa on tehty seuraavissa väreissä:

Kirkas, Koboltinsininen, Matta kirkas, Ruskea ja Vihreä.

Värit olen kysynyt lasimuseolta, kun Iittala ei koskaan vastanut kysymykseeni.

Maljakot ovat todella painavia, jos oikein muistan pienempi maljakko painaa huikan alle 2 kiloa ja isompi maljakko painaa hiukan alle 3 kiloa.

Nyt täytyy varoittaa kaikkia, tämä ei kestä tuikkua edes koristehiekan avulla.

Kivi maljakko on paksua lasia, että menee rikki lähes 100 varmasti, jos laitat tuikun palamaan maljakkoon.

Vasemmalla 200 mm ja oikealla 120 mm korkeat Kivi maljakot Takana 200 mm ja 120 mm korkeat Kivi maljakot
Edessä 80 mm (8 cm) korkea ja 60 mm (6 cm) korkeat Kivi tuikut.

Isot kivi kynttilälyhdyt

Minulta on kysytty laitanko isojen kivi kynttilälyhtyjen kuvia tänne blogiin.

Nyt olen vihdoinkin saanut itseäni niskasta kiinni ja kuvanut nämä kynttilälyhdyt.

Isot kivi kynttilälyhdyt ovat tulleet tuotantoon vuonna 2002 ja poistuneet vuonna 2014. Pääsääntöisesti näissä on nykyinen käytössä oleva I tarra, mutta löytyy myös 1990 -luvulla käytössä olleella tarrallakin. Aidossa lukee aina lasissa pohjassa teksti Marimekko.

Itse olen nähnyt Punaisen, Kirkkaan, Vaaleansinisen ja Lilan (tämä tarra on ollut käytössa 1991 – 2001).

Lilan värisen olen nähnyt kuvissa vaakatarrallakin (tämä tarra on ollut käytössa 1974 – 1991).

Minulta puuttuu Granaatinpunainen ja Ruskea virallisista väreistä ja sitten epävirallisesta väristä Keltainen. Keltainen on ainoa epävirallinen väri, jonka tiedän olevan, muitakin toki voi olla.

Isoista kivi kynttilälyhdyistä on ollut saavana myös väliväriä ja 2-laatua Iittalan omassa Outlet ja Store myymälöissä.

Monta vuotta sitten ostin netistä isoja punaisia kivi kynttilälyhtyjä 5 kappaletta ja silloin heräsi kysymys, milloin ovat olleet tuotannossa.

Keskustelin silloin muutaman harrastelijan kanssa ja koska emme oikein päässeet selvyyteen asiassa, päätin kysyä asiaa silloin Iittalasta ja sainkin heltä vastauksen kysymykseen. Samalla kysyin viralliset väritkin.

Tämä keskustelu on käyty Iittalan kuluttajapalvelun kanssa 08/2013 sähköpostilla.


Kysymys:

Hei

Olen yrittänyt löytää tietoa, mitä eri värejä on tehty Heikki Orvolan Kivi
(80mm) tuikkuja, siis isompia.

Vastaus:

Huomenta Xxx,
tuotantotietojemme mukaan värit ovat olleet seuraavat:

Granaantinpunainen
Harmaa
Hiekka
Kirkas
Koboltinsininen
Lila
Matta kirkas
Merensininen
Mustikka
Oliivi
Omenanvihreä
Pomeramssi
Punainen
Purppura
Ruskea
Turkoosi
Ultramariininsininen
Vaaleansininen
Vedenvihreä

Laitetaan kuvaa, kuvat eivät ole tuontantojärjestyksessä. Tuontantoaikoja en ole pystynyt selvittämään kaikkien värien osalta.

Graatinpunainen Harmaa
Granaatinpunainen Harmaa
Hiekka Kirkas
Hiekka Kirkas
Koboltinsininen Lila
Koboltinsininen Lila
Mattakirkas Merensininen
Matta kirkas Merensininen
Mustikansininen Oliivi
Mustikansininen Oliivi
Omenanvihreä Pomeranssi
Omenanvihreä Pomeranssi
Punainen Purppura
Punainen Purppura
Turkoosi
Ruskea Turkoosi
Ultramariininsininen Vaaleansininen
Ultramariininsininen Vaaleansininen
Vedenvihreä
Vedenvihreä Keltainen (ei virallinen väri)

Lisäksi isoista kivi kynttilälyhdyistä on tehty myös välivärejä.

Lisäys 7.9.2017

Partylite on tehnyt tuikun, joka on hyvin paljon ison kivi kynttilälyhdyn kokoinen. Kuvasta sitä ei juurikaan erota.

Viereen kun laittaa on Partyliten tuikku hiukan isompi (milli pari) ja aavistuksen vahvempi lasi.

Näin tälläisen Partylite tuikun kuvissa alle kuukausi sitten ja viime vikkolla se käveli minua live kirpputorilla vastaan, muutamalla eurolla. Tässä lukee pohjassa Partylite.

Olihan se pakko ostaa ja nyt voisin laittaa kuvan.

Partylite Partylite ja kivi tuikku
Partylite tuikku Partylite ja kivi tuikku

Lisäys 24.10.2017

Vihdoinkin olen saanut Granaatinpunaisen kivi kynttilälyhdyn itselleni. Hakusessa tämä on ollut vuodesta 2015 asti. Enää ruskea puuttuu.

Suomi 100 vuotta

Suomi juhlii itsenäistymistä, tulee 100 vuotta täyteen.

Iittala, Arabia, Fiskars ja Hackman osallistuu juhlavuoteen tekemällä erikoiseriä erilaisista esineistä.

Yleinen piirre on Iittalalla, että juhlavuoden värinä on Ultramariininsininen, joka on tehty Iittalan oman ilmoituksen mukaan erikoisreseptillä.

Siihen en ota kantaa onko tämä hiukan eri värinen, kun aikaisempi Ultramariininsininen, mutta minun silmään se näyttää ihan samalta, kun aikaisemmin tuotannossa ollut Ultramariininsininen.

Juhlavuoden tuotteisiin kuuluu seuraavia tuotteita:

Aalto maljakkot 160 mm ja 251 mm
Toikan linnut Kuulas ja Kyyhky
Mariskooli 155 mm
Kastehelmi tuikku
Kastehelmi juomalasi 30 cl
Kastehelmi lautanen 170 mm ja 248 mm
Kastehelmi purkki 116×114 mm
Kastehelmi paperiservetti 33 cm sininen
Kartio juomalasi 21 cl
Kivi kynttilälyhty
Kaksivärinen aaltomaljakko 160 mm (Valkoinen – Ultramariininsininen)
Kaksivärinen aaltomaljakko 160 mm (Ultramariininsininen – Valkoinen)
Kaksivärinen aaltomaljakko 200 mm (Ultramariininsininen – Valkoinen)
Kaksivärinen aaltomalja 90 mm x 195 mm
Ultramariininsininen aaltomaljakko 160 mm
Ultramariininsininen aaltomaljakko 251 mm (Valkoinen – Ultramariininsininen)
Kaksiväriset sakset 21 cm
Vasara
Paistokasari 24 cm
Paistinpannu 28 cm
Savonia lahjapakkaus 24-os + kakkulapio, Suomi 100 -kaiverruksella.

Kaksivärinen Aalto maljakko (Valkoinen – Ultramariininsininen) ja Kivi kynttilälyhty ovat yritysmyyntiin tarkoitettuja.

Lisäys 14.1.2017

Kävin Iittalan myymälässä myyjän kanssa mielenkiintoisen keskustelun. Muutama tuote ei tule kuulemma Storeen myyntiin, mutta ehkä Stocmann ja Sokos saavat nämä tuotteet, joten esim. kaksivärinen aaltomaljakko voi löytyä sieltä myynnistä. Myyjä ei osanut sanoa mitkä kaupat nämä tuotteet saavat, mutta arvioi näitä kauppoja. Kaikkiin kauppoihin nämä eivät kuitenkaan tule myyntiin.

Lisäys 9.4.2017

Kivi kynttilälyhtyä on saanut Mammutti markkinoilta, kun on ostanut tietyn määrän esimerkiksi pesuainetta.

Tammikuussa käyty keskustelu myyjän kanssa tarkoitti ehkä tätä Ultramariininsininen – Valkoinen Aalto maljakkoa.

Tässä on kuva yritysmyynnissä olleesta maljaksta. Tätä Aalto maljakkoa on tehty 2017 kappaletta.

Aalto maljakko 160 mm Valkonen – Ultramariininsininen
Maljakon pohjassa on singeeraus Suomi 100

Tässä on kuva kaupoissa olevasta maljakosta. Tämä on numeroitu sarja ja on tehty 4 000 kappaleen sarja. Värinä on Ultramariininsininen – Valkoinen.

Aalto maljakko 160 mm Ultramariininsininen – Valkoinen

Tämä maljakko on ollut myynnissä ainakin Sokoksen ja Prisman verkkokaupassa sekä Prismoissa.

Tässä on molemmat Aalto maljakot

Aalto maljakot 160 mm Valkonen – Ultramarininsininen, Ultramariininsininen – Valkoinen

Lisäys 16.3.2018

Tässä on yksi maljakko vielä, joka on tehty Suomi100 teemaan liittyen. Tämä tuli jo markkinoille yrityksille, siis yrityslahjaksi ostettavaksi. Kaupoita tätä maljakkoa ei ole saanut.

Huomioitavaa on myös, että pakkauksessa todellakin on värit näin ilmoitettu, eli Utramariininsininen – Valkoinen. Tätä on tehty myös rajoitettu määrä.

Maljakossa on konesigneerauksen lisäksi Suomi100 signeeraus pohjassa.

Aalto maljakko 200 mm Ultramariininsininen – Valkoinen
Aalto maljakkon 200 mm myyntipakkauksessa olevat tiedot

Toikan vuosilintu, -muna ja -kuutio ovat väritykseltään valkoista ja sinistä, joten nämäkin kunnioittavat Suomen itsenäisyyden juhlavuotta. ”Kyyhkyä on tehty vain 2017 kappaletta, johlavuoden vuosiluvun mukaisesti.” Näin ilmoittaa Iittala itse.

Arabian mukit käsittelee kuva-aiheena Arabian tuotantoa eri vuosilta. Itse olen tykästynyt yhteen mukiin ja olenkin miettinyt pääni puhki, pitäsikö nykyisille kahvi- / teemukille antaa eläkepäivät.

Minulla on vuoden 2006 kesäsesonki mukit käytössä. Mukit on suunnitellut Heini Riitahuhta.

Mukien nimet on vasemmalta oikealle: Sitruunaperhonen, Kultasiipi, Neitoperhonen ja Sinisiipi

Perhosmukit
Perhosmukit

Lähteenä on käytetty, Iittalan omia verkkosivuja. Sivustoa, josta löytyy kuvia yleisesti myynnissä olevista tuotteista.

http://suomi100.fiskarsgroup.com/