Avainsana-arkisto: Kivi

Tuikkujen EAN-koodit

Kun huomasin, että Japanin erikoiserän tuotteilla on eri EAN-koodi päätin selvittää eri tuikkujen EAN-koodit

Ainoastaan Alfan vihreän tuikun koodia en saanut selville.

Lisäksi tein mielenkiintoisen havainnon, että Suomen juhlavuoden tuikulla on eri EAN-koodi, kuin aikaisemmin tuotannossa olleella Ultramariininsinisellä.

Suomessa tehtyjen tuikkujen EAN-koodit ovat seuraavat:

Väri EAN-koodi
Alfan vihreä 641192xxxxxxx
Ametisti 6411920012877
Granaatinpunainen 6411920047237
Harmaa 6411920039676
Hiekka 6411920051234
Joulunvihreä 6411920012914
Karpalo 6411923650854
Kartion vihreä 6411920027550
Keltainen 6411920012860
Kirkas 6411920012716
Koboltinsininen 1988 – 1995 6411920012938
Laventeli 6411920061561
Lila 6411920036866
Lime 6411920043420
Lohenpunainen 6411920061271
Matta Kirkas 6411920012853
Matta kirkas (millennium) 6411920037498
Matta kirkas 2000 6411920036385
Merensininen 6411920041648
Metsänvihreä 6411920061288
Mondonvihreä 6411920012921
Mustikansininen 6411920043451
Oliivi 6411920052125
Omenanvihreä 6411920054297
Pinkki 6411920043437
Pomeranssi 6411920043444
Punainen 6411920012877
Purppura 6411920054310
Rion ruskea 6411920058837
Ruskea 6411920041624
Ruusuoliivi 6411920039263
Sade 6411920062476
Sammaleenvihreä 6411920049750
Sininen/Koboltinsininen 1988- 2006, 2010 – 2011 6411920012730
Siniturkoosi 6411920053016
Sitruunankeltainen 6411920016547
Smaragdi 6411923656047
Taivaansininen 6411920017858
Turkoosi 6411920046292
Ultramariininsininen 6411920051258
Ultramariininsininen (Suomi 100) 6411923657280
Vaalea lila 6411920045257
Vaalea Pinkki (Pale pink) 6411920061554
Vaaleanpunainen (sweet pink) 6411920049774
Vaaleansininen 6411920027574
Vaaleanvihreä 6411920027550
Vedensininen 6411920043413
Vedenvihreä 6411920056048

Pienten kivituikkujen värit kuvina

Miten erotan Japanin erikoiserän ja Suomen jo poistuneet kivi tuikut?

Erottaminen pelkästään väriä tai muuta tietoa vastaan on erittäin vaikeaa.

Suomessa Ametisti, Oliivi, Purppura ja Ruskea olivat jo tuotannosta poistuneita värejä, kun ne tehtiin Japaniin erikoiseränä.

Vertailun vuoksi kuvasin Purppuran ja Ruskean kivi tuikun. Kuvissa oikealla on Japanin erikoiserä tuikku.

Japanin purppura oikealla Japanin ruskea oikealla
Purppurat, Japanin on oikealla Ruskeat, Japanin on oikealla

Nyt tulee kysymys, kuinka tunnistan nämä Japanin erikoiserä tuikut?

Ainostaan tuotteen EAN-koodista voit eroittaa nämä tuikut varmaksi.

Japaniin tehtyjen tuikkujen EAN-koodi on eri, kuin Suomeen tehtyjen tuikkujen EAN-koodi.

EAN-koodit ovat seuraavat:

Nimi Japanin EAN-koodi Suomen EAN-koodi
Ametisti 6411923656504 6411920012877
Oliivi 6411923659888 6411920052125
Purppura 6411923659871 6411920054310
Ruskea 6411923659864 6411920041624

Japaniin tehdyn erikoiserän palautus suomeen

Iittala tekee tuotteista erikoiseriä. Osa näistä jää kotimaahan, mutta tehdään myös vain ulkomaille tarkoitettuja erikoiseriä.

Japaniin tehtiin vuoden 2015 syksyllä erikoiserä kivi kynttilälyhtyjä väreissä Ametisti, Oliivi, Purppura ja Ruskea. Ametisti oli yksinoikeudella vain Japaniin.

Japanin seikkailu Ametistin osalta onkin kerrottu tässä blogissa (http://kruununjalokivet.com/?p=1049).

Nyt vuoden 2017 lopussa tästä erikoiserästä osa on tullut palautuksena takaisin suomeen.

Palautetut väri ovat Purppura ja Ruskea.

Väreinä nämä eivät juurikaan erotu tuotannossa olleista, eli pieniä sävyeroja löytyy samon tuikun pohjan paksuus voi vaihdella.

Näitä palautettuja tuikkuja on saanut tai vielä saattaa saada pääkaupunkiseudun Iittalan Outlet myymälästä 38.50 euroon hintaan.

Minä en asu pääkaupunkiseudulla. Ongelmaksi tuli se, kuinka saisin itselleni tästä erikoiserästä olevat suomeen palauttettujen tuikkujen värit itselleni. Onnistuin järjestämään asian.

Joten taas tulee iso kiitos toiselle keräilijälle, joka teki minulle palveluksen. Haki kyseiset tuikut tuolta outlet liikkeestä ja lähetti ne minulle postin kautta.

Oliivia en ole saanut käsiini, mutta jos joskus kohtuu hinnalla on mahdollisuus saada, kyllä minä sen huolin kokoelmiini.

Jostain luin, että Iittalan eri outlet ja store liikkeiden välillä voi tilata tuotteen, esim. Lomminan outlet lähettää tuotteen Tampereelle Pirkkalaan. Tietenkin tämä maksaa. Itse en ole kokeillut tätä palvelua.

Tämä juttu on julkaistu tietoisesti hiukan myöhässä, että kaikki halukkaat ovat saaneet tämä tuikut jotenkin outlet myymälästä.

Kivi maljakko

Pitkästä aikaa olen törmännyt kysymykseen, joka liittyi Kivi maljakkoon.

Kivi maljakkoa on tehty Nuutajärvellä ja suunnittelija on tietenkin itse oikeutetusti Heikki Orvola. Maljakon pohjassa on singeeraus Heikki Orvola, Nuutajärvi.

Maljakko on ollut tuotannossa 1990 -luvun puolessa välistä 2000 – luvun alkuun, mikäli olen oikein ymmärtänyt. Tätä on saanut vain Marimekon omista myymälöistä.

Maljakkoa on tehty 120 mm (12 cm) ja 200 mm (20 cm) korkuisena.

Maljakoa on tehty seuraavissa väreissä:

Kirkas, Koboltinsininen, Matta kirkas, Ruskea ja Vihreä.

Värit olen kysynyt lasimuseolta, kun Iittala ei koskaan vastanut kysymykseeni.

Maljakot ovat todella painavia, jos oikein muistan pienempi maljakko painaa huikan alle 2 kiloa ja isompi maljakko painaa hiukan alle 3 kiloa.

Nyt täytyy varoittaa kaikkia, tämä ei kestä tuikkua edes koristehiekan avulla.

Kivi maljakko on paksua lasia, että menee rikki lähes 100 varmasti, jos laitat tuikun palamaan maljakkoon.

Vasemmalla 200 mm ja oikealla 120 mm korkeat Kivi maljakot Takana 200 mm ja 120 mm korkeat Kivi maljakot
Edessä 80 mm (8 cm) korkea ja 60 mm (6 cm) korkeat Kivi tuikut.

Isot kivi kynttilälyhdyt

Minulta on kysytty laitanko isojen kivi kynttilälyhtyjen kuvia tänne blogiin.

Nyt olen vihdoinkin saanut itseäni niskasta kiinni ja kuvanut nämä kynttilälyhdyt.

Isot kivi kynttilälyhdyt ovat tulleet tuotantoon vuonna 2002 ja poistuneet vuonna 2014. Pääsääntöisesti näissä on nykyinen käytössä oleva I tarra, mutta löytyy myös 1990 -luvulla käytössä olleella tarrallakin. Aidossa lukee aina lasissa pohjassa teksti Marimekko.

Itse olen nähnyt Punaisen, Kirkkaan, Vaaleansinisen ja Lilan (tämä tarra on ollut käytössa 1991 – 2001).

Lilan värisen olen nähnyt kuvissa vaakatarrallakin (tämä tarra on ollut käytössa 1974 – 1991).

Minulta puuttuu Granaatinpunainen ja Ruskea virallisista väreistä ja sitten epävirallisesta väristä Keltainen. Keltainen on ainoa epävirallinen väri, jonka tiedän olevan, muitakin toki voi olla.

Isoista kivi kynttilälyhdyistä on ollut saavana myös väliväriä ja 2-laatua Iittalan omassa Outlet ja Store myymälöissä.

Monta vuotta sitten ostin netistä isoja punaisia kivi kynttilälyhtyjä 5 kappaletta ja silloin heräsi kysymys, milloin ovat olleet tuotannossa.

Keskustelin silloin muutaman harrastelijan kanssa ja koska emme oikein päässeet selvyyteen asiassa, päätin kysyä asiaa silloin Iittalasta ja sainkin heltä vastauksen kysymykseen. Samalla kysyin viralliset väritkin.

Tämä keskustelu on käyty Iittalan kuluttajapalvelun kanssa 08/2013 sähköpostilla.


Kysymys:

Hei

Olen yrittänyt löytää tietoa, mitä eri värejä on tehty Heikki Orvolan Kivi
(80mm) tuikkuja, siis isompia.

Vastaus:

Huomenta Xxx,
tuotantotietojemme mukaan värit ovat olleet seuraavat:

Granaantinpunainen
Harmaa
Hiekka
Kirkas
Koboltinsininen
Lila
Matta kirkas
Merensininen
Mustikka
Oliivi
Omenanvihreä
Pomeramssi
Punainen
Purppura
Ruskea
Turkoosi
Ultramariininsininen
Vaaleansininen
Vedenvihreä

Laitetaan kuvaa, kuvat eivät ole tuontantojärjestyksessä. Tuontantoaikoja en ole pystynyt selvittämään kaikkien värien osalta.

Graatinpunainen Harmaa
Granaatinpunainen Harmaa
Hiekka Kirkas
Hiekka Kirkas
Koboltinsininen Lila
Koboltinsininen Lila
Mattakirkas Merensininen
Matta kirkas Merensininen
Mustikansininen Oliivi
Mustikansininen Oliivi
Omenanvihreä Pomeranssi
Omenanvihreä Pomeranssi
Punainen Purppura
Punainen Purppura
Turkoosi
Ruskea Turkoosi
Ultramariininsininen Vaaleansininen
Ultramariininsininen Vaaleansininen
Vedenvihreä
Vedenvihreä Keltainen (ei virallinen väri)

Lisäksi isoista kivi kynttilälyhdyistä on tehty myös välivärejä.

Lisäys 7.9.2017

Partylite on tehnyt tuikun, joka on hyvin paljon ison kivi kynttilälyhdyn kokoinen. Kuvasta sitä ei juurikaan erota.

Viereen kun laittaa on Partyliten tuikku hiukan isompi (milli pari) ja aavistuksen vahvempi lasi.

Näin tälläisen Partylite tuikun kuvissa alle kuukausi sitten ja viime vikkolla se käveli minua live kirpputorilla vastaan, muutamalla eurolla. Tässä lukee pohjassa Partylite.

Olihan se pakko ostaa ja nyt voisin laittaa kuvan.

Partylite Partylite ja kivi tuikku
Partylite tuikku Partylite ja kivi tuikku

Lisäys 24.10.2017

Vihdoinkin olen saanut Granaatinpunaisen kivi kynttilälyhdyn itselleni. Hakusessa tämä on ollut vuodesta 2015 asti. Enää ruskea puuttuu.

Kivi kynttilälyhtyjen värit

Kuten moni on varmasti huomannut, olen poistanut kuvat kivi kynttilälyhdyistä.

Tähän on syy jota en tule avaamaan paljoa, mutta jos saan lukea kommentteja, että olen tehnyt itseni liian tärkeäksi tai kirjoitan kaikkitietävästi ja vielä kommenttien sävy on, että olen narsisti.

Kiitos tälle kommenttoijalle, en laita ohjeita miten kyseiset värit erottaa toisistaan, vaan laitan kaikki viralliset värit kuvina tänne ja annan olla, jokainen voi opetella itse kaikki kantapään kautta. Kyllä se oppi tulee siinä, kun on ensin ostettu 10 saman väristä tuikkua, kun yrittää löytää tietyn sävyn.

Helpompiakin tapoja on, kuten varmasti moni ajattelee, mutta miksi yritän auttaa tai kertoa niiden värien tunnistamiseen ja eroon vaikuttavat seikat, kun palaute on kyseisenlaista. Kyllä minullakin on hyvät hermot, mutta suorastaan rivien välistä narsistiksi haukkuminen on jo kohtuutonta.

Lisäys 20.06.2017

Tässä on virallinen väri taulukko, tähän on lisätty nyt Kamppanjavärit ja yritysmyyntiin tulleet tiedot.

Tosin mielestäni kamppanjavärinä on ollut muitakin tuotteita, kun vaaleanvihreä kivituikku ja yritysmyynnissä on tosiaan Suomi 100 -vuotisjuhlan kunniaksi ollut Ultramariinin sininen, jonka on myös saanut kylkiäisenä keväällä 2017 K-Citymarketista.

Olen tallentanut tämän listan Iittalan sivustolta Kivi kynttijälyhtyjen viralliset värit ja niiden tuotantovuodet Iittalan ilmoittamana

Lisäys 6.8.2017

Tässä on isojen kivi kynttilälyhtyihin liittyvää tietoa ja linkki Isot kivi kynttilälyhdyt

Tässä on vielä Kivi maljakosta juttua Kivi maljakko

Lisäys 3.12.2017

Olen nyt nähnyt usein myynnissä matta kirkas 2000 ja millenium tuikkua tekstillä harvinainen, niin haluan oikaista muutama virheellisen tiedon. Kyseisiä tuikkuja on tehty normaalit tuotantomäärät tuotantovuosien puitteissa. Se, että näitä tuikkuja näkee harvoin myynnissä on eri asia, kuin se, että olisivat harvinaisia.

Tässä on keskustelu on käyty 07/2014 Iittalan kuluttajapalvelun kanssa sähköpostissa.

Kysymys:

Hei, Haluaisin tietäa pitääkö paikkaansa, että matta kirkas milleniumia ja matta kirkas 2000 kivituikkua olisi tehty 2000 kappaleta.

Vastaus:

Hei Xxx,

ja kiitos yhteydenotostasi.

Tieto ei pidä paikkaansa. Matta kirkas 2000 oli ”normaalituotannossa” vuoden 2000 ajan ja Matta Millenium vuosien 2000-2001 ajan.

Kuvat kivi kynttilälyhdyistä:

Kirkas ametisti
Kirkas 1988 –> Ametisti 1988 – 1992
alfan_vihrea Mondon_vihrea
Alfan vihreä 1988 – 1995 Mondonvihreä 1988 – 1995
joulunvihrea Koboltinsininen
Joulunvihreä 1988 – 1995 Koboltinsininen 1988 – 1995
Sininen/Koboltinsininen 1988 – 2006, 2010 – 2011
Ruskea taivaansininen
Ruskea 1988 – 1995, 2002 – 2009 Taivaansininen 1988 – 1995
Matta_kirkas_(huurre) Harmaa
Matta kirkas (Huurre) 1988 –> Harmaa 1988 – 1996, 2001 –>
Keltainen Punainen
Keltainen 1988 – 2012 Punainen 1988 – 2014
Kartionvihrea Vaaleanvihrea
Vihreä (kartio) 1988 –> Vaaleanvihreä 1995 – 2005
vaaleansininen lila
Vaaleansininen 1995 –> Lila 1999 – 2011
matta_kirkas_2000 matta_kirkas_millenium
Matta kirkas 2000 Matta kirkas (Millenium)
Ruusuoliivi merensininen
Ruusuoliivi 2001 – 2009, 2011 – 2013 Merensininen 2002 – 2007, 2012 –>
pinkki lime
Pinkki 2003 – 2004 Lime 2003 -2007
pomeranssi mustikkansininen
Pomeranssi 2003 –> Mustikansininen 2003 – 2009
vedensininen vaalealila
Vedensininen 2003 – 2009 Vaalea lila 2004 – 2012
turkoosi granaatinpunainen
Turkoosi 2004 – 2009, 2011 –> Granaatinpunainen 2005 – 2013
sammaleenvihrea vaaleanpunainen
Sammaleenvihreä 2006 – 2009, 2011 – 2012 Vaaleanpunainen 2006 – 2012
hiekka Ultramariininsininen
Hiekka 2007 –> Ultramariininsininen 2007 – 2009
oliivi siniturkoosi
Oliivi 2007 – 2009 Siniturkoosi 2008 – 2012
omenanvihrea purppura
Omenanvihreä 2009 –> Purppura 2009 – 2010
vedenvihrea rionruskea
Vedenvihreä 2010 –> Rion ruskea 2011 – 2012
lohenpunainen metsanvihrea
Lohenpunainen 2013 –> Metsänvihreä 2013 -2014
situunankeltainen laventeli
Sitruunankeltainen 2013 –> Laventeli 2013 –>
vaaleavaaleanpunainen Sade
Vaalea vaaleanpunainen 2013 –> Sade 2014 –>
karpalo smaragdi
Karpalo 2015 –> Smaragdi 2016 –>

Kivituikkujen EAN-koodit